Перейти до основного вмісту

Косметика в старовину: для краси, для їжі і проти чоловічої зради

У давнину українки не лише про город думали, як прийнято вважати здебільшого зараз. А й про власну вроду турбувалися. Недарма ж краса українських дівчат у піснях оспівана, у віршах та легендах слід мають.


Жінки і дівчата у всі пори року вдавалися до хитрощів, передавали рецепти краси з покоління в покоління, від старшої сестри до молодшої. А рецептами було все, чим обраровувала природа. Овочі, фрукти, трави – усе це щдро використовували, щоб причаровувати погляди парубків та мати вроду до старших літ.

Якщо ж в теплу пору давні красуні використовували те, що на городі і в садку виросло, то взимку активно користувалися продуктами різними. В хід йшло: мед, сметана, молоко, сироватка, олія, смалець, яйця, борошно.

Саме взимку жінки бралися відбілювати натруджені під палаючим сонцем руки. Використовували для цього заготовлене з осені коріння хрону (натирали його на терці або нарізали, додавали коров’ячий сир і сік квашеного огірка). Такою не надто приємною масою мастили руки.

Коса, звичайно ж, дівоча гордість. Українки здавна пишалися довгим, густим, пишним волосям. Мили волосся у настоях та відварах різних трав – ромашки, любистку, кропиви, лопуха.

До речі, фарби для волося – аж ніяк не вигадки цивілізації та технологій у косметології. Адже у старовину теж уміли фарбувати волосся. Використовували для цього лушпиння цибулі (для золотистого відтінку), листя горіха (для коричнуватого відтінку), відвар листя і гілочок листя (для коричневого відтінку), а порошок кори ялини або дуба використовували для чорного відтінку.

Любисток. фото з сайту mplants.org.ua
Також користувалися українки у давнину й спеціальним настоєм-ароматизатором для волосся. Робили відвар з м’ятки, любистку і ромашки – від полоскання волосся такою водичкою приємно пахло. І звісно, вабило до себе парубків. Адже одна із складових відвару – любисток – ввдажається українським афродизіаком. Наші прабабусі добре знали в ньому толк, недарма він ріс біля кожного будинку. Щоб закрутити парубку голову, у любистку купалися.
А щоб коханий не стрибав у гречку, не задивлявся на сусідку з більш пишним волоссям – запікали м'ясо з любистком. Вважалося, якщо чоловік з’їсть таку страву, то буде вірним. Також в старовину дівчата вірили: якщо в поділ весільної сукні зашити гілочку любистку, подружжя прожививе все життя в любові та злагоді. 

Популярні дописи з цього блогу

Дешева аптечна альтернатива дорогим кремам для обличчя

Аптечні креми чудесно рятують від зморшок, а крем від геморою позбавить мішків під очима. 

Український виробник косметики: тестування продукції фабрики «Ельфа»

Я вирішила зробити цікавий, на мою думку, експеримент: на власному досвіді показати, як працюють українські косметичні продукти, чи дієві.

30 гривень за «реабілітацію» шкіри від вітрянки

В Полтавській області – прямо бум на вітрянку. Хворіють і діти, і дорослі, і ті, хто перехворів раніше, проходять очищення зеленкою вдруге. Утім, про статистику захворювання та все інше ви й з новин знаєте. Вітрянка не оминула і мене, при чому я якраз відношуся до категорії «захворіла вдруге».